Forum socjologiczne

Przyjazna socjologia na luzie. Dyskusje na temat rodziny, społeczeństwa, kultury i tego, co nas otacza.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zachęcam do rejestracji :).

#1 2017-03-28 14:32:31

Rytygier
Użytkownik
Dołączył: 2017-03-28
Liczba postów: 7
Windows 8.1Firefox 52.0

Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Chodzi mi tu o dwie przeciwstawne sobie koncepcje.

Pierwsza z nich to idea indywidualizmu - czyli uznawanie jednostki za najwyższą wartość. Koncepcja ta dla wielu ma wręcz rangę dogmatu.
Przeciwstawną koncepcją jest tzw. kolektywizm - wspólnota jest wartością nadrzędną ,  wspólnotę  przedkłada się nad jednostki. Najważniejsze jest dobro wspólnoty a nie partykularne dobro jednostek.
Często kolektywizmowi zarzuca się , że dąży do odebraniu jednostkom wolności, zniszczenia indywidualności . Zwolennikom kolektywizmu zarzuca się, że dążą do wprowadzenia ustroju totalitarnego. Ale czy słusznie?

A która z powyżej opisanych koncepcji jest Wam bliższa?  Co wg Was powinno być wartością nadrzędną- indywidualność czy wspólnota? I co w sytuacji kolizji dobra wspólnego z dobrem jednostki?

Offline

#2 2017-03-28 21:15:57

Dafne
Administrator
Dołączył: 2017-03-27
Liczba postów: 27
Cel życiowy: Samorozwój
WindowsOpera 44.0.2510.857

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Mam taką teorię, że kiedy postawi się na dobro jednostki, grupa również doświadczy tych dóbr. Kiedy w obrębie danej grupy, każda jednostka będzie miała równe prawa i obowiązki, zaś jej zdanie na wadę złota, społeczność (czy to mała, czy duża) będzie się rozwijać. A gdy postawić tylko na dobro grupy z pominięciem jej członków, może się okazać, że członkowie poczują się mało ważni i - tak jak napisałeś, Rytygier - ich indywidualność nie będzie się mogła rozwijać.

Tak więc, zdecydowanie dobro indywidualności nad dobrem grupy.

Offline

#3 2017-03-28 21:33:48

Chorong
Użytkownik
Dołączył: 2017-03-28
Liczba postów: 10
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Mi sie zawsze indywidualizm  kojarzył z egoizmem. Jeśli miałbym wybierać, idea rozwoju kolektywnego jest bliższa mojemu sercu. Choc dla mnie te dwie koncepcje powinny być połączone w jedną. Grupa bez jednostek się nie będzie rozwijać, ale jednostki indywidualnie mogą to robić same, tylko ze prędzej czy później będzie musiała zaistnieć interakcją między nimi, moze stworzenia jakieś nieformalniej grupy.
Co do potencjalnego konfliktu interesów... dla mnie dobro grupy w której się funkcjonuje jest ważniejsze, bo to już nie tylko ja sobie, ale też pewna odpowiedzialnosć wobec innych ludzi tworzących daną wspólnotę. Jeśli jakoś bardzo nie narusza to poczucia odrębnosci, wolnosci danej jednostki to czemu nie. Idealnie by było jakby jednostka czuła potrzebe wsparcie grupy, ale niestety rzadko tak jest.
Kiedyś zastanawialiśmy się czy grupa jest tylko suma jednostek czy też pewnym organizmem, pewnym systemem zależności w której te jednostki działają. Jeśli jedna zadziała wbrew schematowi, w tym wypadku postawi wyzej dobro swoje nad grupy, cały system może się zawalić.

Rytygier, już w temacie, na dzień dobry przedstawiłeś kolektywizm w złym świetle, przedstawiajac zarzuty wobec niego, w przeciwieństwie do indywidualizmu, mam rozumieć ze tez jesteś zwolennikiem tego drugiego?

Offline

#4 2017-03-29 07:01:56

Rytygier
Użytkownik
Dołączył: 2017-03-28
Liczba postów: 7
Windows 8.1Firefox 52.0

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Chorong,

jestem piewcą ludzkiego indywidualizmu oraz jednostką aspołeczną ( wg psychologa  cierpię na  :,, nierepresjonowane instynkty aspołeczne"). Każda forma władzy sprawowana nade mną (rodzicielska, państwowa  ) budzi mój głęboki sprzeciw (,,każda władza mi przeszkadza").
Jest więc naturalne, że kolektywizm jest dla mnie nie do przyjęcia.

Offline

#5 2017-03-29 10:59:20

Chorong
Użytkownik
Dołączył: 2017-03-28
Liczba postów: 10
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Jak sie ten sprzeciw u Ciebie wyraża? Musiałeś być kiedyś w sytuacji podlegania komuś, chociażby w pracy, gdy sie stawia pierwsze kroki na rynku pracy.

Offline

#6 2017-03-29 11:20:03

Dafne
Administrator
Dołączył: 2017-03-27
Liczba postów: 27
Cel życiowy: Samorozwój
WindowsOpera 44.0.2510.857

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Chorong napisał/a:

Mi sie zawsze indywidualizm  kojarzył z egoizmem

Dlaczego? Wydaje mi się, że są to dwa różne pojęcia. Egoizm też nie musi mieć wydźwięku negatywnego, natomiast indywidualizm to taka nasza niezależność w poglądach czy w życiu.

Offline

#7 2017-03-29 11:27:44

Chorong
Użytkownik
Dołączył: 2017-03-28
Liczba postów: 10
Windows XPFirefox 52.0

Odp: Dobro jednostki czy dobro wspólnoty.

Dla mnie w większości przypadków egoizm ma właśnie wydźwięk negatywny, ale to chyba przez to ze jestem zwolennikiem grupy ponad jednostkę. A dlaczego indywidualizm kojarzył mi się z egoizmem... też po części właśnie dlatego, ze chcąc nie chcąc funkcjonjemy w różnych grupach i moim zdaniem powinno nam zależeć aby one odpowiednio funkcjonowały, bot o zapewnia pewien poziom życia, relacji i taki normalny spokój. Wywyższanie siebie ponad grupe, przez co kolektyw moze stracić coś istotnego dla siebie jako całosci jest dla mnie egoistyczne.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
sandronekromanta - motylkiproana - vistulainz2019 - clsh - icemamta